Dallime mes rishikimeve të "Ali Asllani"

ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketa: Redaktim nga celulari
}}
 
=== '''Ali Asllani''', ''( [[28 Nëntor|28 nëntor]], [[1884]] - [[20 Dhjetor|20 dhjetor]], [[1966]])'', ishte poet, atdhetar dhe diplomat shqiptar. ===
 
== Biografia ==
Ali Asllani, lindi më [[28 Nëntor|28 nëntor]] të vitit [[1884]] në [[Vajza (fshat)|Vajzë]] të [[Vlora|Vlorës]]. Në Vlorë kreu shkollën fillore, në [[Janina|Janinë]] shkollën e mesme, gjimnazin "[[Zosimea]]" në vitin [[1888]]. Në fillim studioi mjekësi, por pastaj vazhdoi Institutin e Lartë të Shkencave politiko-shoqëroro-administrative në [[Stambolli|Stamboll]] pasi qe sja mbate bitha te vazhdonte mjeksin sepse aj smesontr fare mendejn e kishte tek femrat po cka ti bej babit te tij i cili e detyroi te vazhdoj mjeksin , Por ai pas 1 viti e morj vendiminin e duhur la shkollen e mjeksise dhe i tha babit vet shko ne pejdhsomes me xhith mjeksin. Pas shkollës kreu stazhin në prefekturën e Janinës. Në vitin [[1908]] zevëndësoi për tre muaj nënprefektin e [[Delvina|Delvinës]] dhe u kthye përsëri në Janinë. Ai ishte një nga anëtarët e shquar të Klubit "[[Bashkimi (klub)|Bashkimi]]". Për mbështetjen që i dha [[Ismail Qemali]]t filloi të persekutohej nga organet qeveritare turke, madje u dha urdhër të internohej në [[Halep]] të [[Siria|Sirisë]]. Mundi t'i shpëtojë internimit, kaloi në [[Korfuzi|Korfuz]] dhe prej andej në [[Vlora|Vlorë]]. Mori pjesë në [[Kuvendi i Dibrës|Kuvendin e Dibrës]], si përfaqësues i Klubit "Bashkimi" të Janinës.
Anonymous user