Ndryshimi mes inspektimeve të "Ernst Theodor Amadeus Hoffmann"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
 
Në 1794, Hoffmann u dashuruar e Dora Hatt, një grua të martuar të cilëve u kishte dhënë mësime muzikë. Ajo ishte dhjetë vjet më i vjetër, dhe në 1795 lindi fëmijën e saj të gjashtë. [Citim i duhur] Në shkurt 1796, familja e saj protestuan kundër përkujdesjeve të tij dhe, me pëlqimin e tij mëdyshje, kërkoi një tjetër nga xhaxhallarët e tij për të rregulluar punësimin për të në Glogau (Głogów), prusian Silesia.
 
== Lidhje të jashtme ==
 
{{Commonscat|E. T. A. Hoffmann}}
 
[[Kategoria:Lindje 1776]]
[[Kategoria:Vdekje 1822]]
[[Kategoria:Kompozitorë gjermanë]]
[[Kategoria:Shkrimtare gjermanë]]