Dallime mes rishikimeve të "Mbretëria e Inkasve"

k
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Bot: Migrating 68 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q28573 (translate me))
(k)
 
Ekonomia ka qenë e bazuar në pronësinë kolektive të tokave dhe me zgjidhje të mirë të ujitjes së tyre. Kanë zgjidhur mirë problemin e deponimit të rezervave ushqimore, të cilat mundësonin përparimin e mirë të mbretërisë edhe në sezonat e dobëta të të korrurave.
Rrjeti i rrugëve ka qenë mirë I përhapur që mundësonte transportin e mirë të mallërave dhe të ushqimit. ArqitekturaArkitektura, arti dhe përpunimi i metaleve kanë qenë mirë të zhvilluara. Ka qenë shum mirë e zhvilluar edhe mjekësia me kirirgji të përparuar.
 
 
Anonymous user