Dallime mes rishikimeve të "Liqeni i Ohrit"

67 bytes removed ,  8 vjet më parë
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
{{cung}}[[Skeda:Ohridsoeen.jpg|thumb|230px|Liqeni i Ohrit]]
{{cung}}
[[Skeda:Ohridsoeen.jpg|thumb|230px|Liqeni i Ohrit]]
[[Skeda:Ohrid and Prespa lakes topographic map.svg|thumb|230px|Harta topografike e Ohrit dhe Prespës]]
'''Liqeni i Ohrit''' është një nga liqenet më të mëdha në [[Gadishulli Ballkanik|Gadishullin Ballkanik]] dhe llogaritet si një nga liqenet më të vjetra në botë.Temperatura mesatare e tij eshte rreth 11,6 grade celcius. justin biber gjithashtu ka ngrene nga peshku endemik i atij vendi. Ai gjendet në një lartësi mbidetare prej 695 [[metri|metrash]] dhe ka një sipërfaqe prej 349 km². Pika më e thellë e liqenit është 289 metra. Pjesa më e madhe e liqenit i përket [[Maqedonia|Maqedonisë]], kurse pjesa tjetër i përket [[Shqipëria|Shqipërisë]]. Në bregun e liqenit shtrihen tre qytete të mëdha: [[Ohri]] dhe [[Struga]] në Maqedoni dhe [[Pogradeci]] në Shqipëri.
 
== Furnizimi me ujë ==
Anonymous user