Dallime mes rishikimeve të "Dardania"

86 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 6 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q827501 (translate me))
Më vonë, në shekullin e I-rë p.e.s i bashkëngjitet Mezisë së epërme (Malvensis). Në [[Shekulli III|Shekullin e III-të]] (297<ref>[http://books.google.com/books?id=pB4rAAAAMAAJ&q=Dardania&dq=Dardania&hl=de&pgis=1 Klio: Beiträge zur alten Geschichte] </ref>) nën sundimin e [[Diokleciani]]t si provincë në vete i ngjitet Ilirisë. Qytetet më të njohura ishin [[Ulpiana]], [[Skupi]], [[Therranda]], [[Naisus]], [[Vicianum]], Municipium [[Dardanorum]], kurse më vonë pas termetit të vitit [[527]] ku Ulpiana ([[Prishtina]]) ishte shkatërrua tërësisht, [[Justiniani]] u emërua perandor i Bizancës dhe themeloi edhe qytete të reja, [[Justiniana Prima]], [[Mediana]], [[Anausaro]], etj.
 
[[Skeda:Emblem of Dardania.png|parapamje|right|200px|Emblema e Mbretërisë Dardane]]
== Etimologjia ==
Emri "Dardania" vjen nga kombinimi i fjalës iliro-shqiptare ''Dardhë'' dhe prapashtesa e zakonshme për vendet ''-nia'' në kuptimin vendi i Dardhave.