Ndryshimi mes inspektimeve të "Rexhep Elmazi"

No change in size ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(U kthye versioni 1479273 i bërë nga Rrjedha (diskutimet))
'''Rexhep Elmazi''' (1938-1978) ishte shkrimtar shqiptar.
 
{{Portal|Gjilani}}
== Biografia ==
Lindi më [[3 janar]] të vitit [[1938]] në [[Gjilani|Gjilan]]. Rrjedh nga një familje e varfër por bujare, e cila pas një zullumi të madh të serbëve në Malishevë të Gjilanit, u detyrua të shpërngulet nga fshati në qytet më qëllim të shpërnguljës së mëtejme për në [[Turqia|Turqi]]. Mirëpo, falë dashurisë për vendin e vet dhe ndikimit të intelektualëve të kohës ndërron mendjen dhe nuk shpërngulet në Turqi. Rexhepi shkollën fillore dhe të mesme i kreu në Gjilan. Mëqe nuk kishte kushte për shkollim, ai detyrohet të punon si përkthyes, por aktivisht merret me shkrime letrare dhe me veprimtari patriotike. Në hezin më të madh të rankoviqizmit, më 28 nëntor 1963, në shtëpinë e Hysen Dacit, në Mitrovicë, bashkë me babën e tij, Hamdi Dacin, pastaj me Mustafa Venharin, Ramadan Shalën, Kadri Kusarin, Sylë Shalën, Din Spahinë, Fazli Graiçevcin, Rexhep Elmazin, Xhylie Radoniqin e Bedri Çollakun (përveç Hysenit e meje, të gjithë të tjerët të ndjerë), themeluam LËVIZJEN REVOLUCIONARE PËR BASHKIMIN E SHQIPTARËVE,
* Frymëmarrje - [[Prishtina|Prishtinë]] [[1972]]
* Fryma - [[Prishtina|Prishtinë]] [[1994]]
{{Portal|Gjilani}}
 
[[Kategoria:Shkrimtarë shqiptarë]]
[[Kategoria:Njerëz nga Gjilani]]