Dallime mes rishikimeve të "Groenlanda"

120 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
No edit summary
{{Shtete Tabela Fund|Grenlanda}}
 
'''Grenlanda''' ([[Gjuha daneze|Danisht]] : '''''Grønland''''') - "vend i gjelbërt" është një krahinë [[Danimarka|Daneze]] vetqeverisëse, e cila gjindetgjendet ndërmjet [[Oqeani Arktik|Oqeanit Arktik]] dhe [[Atlantiku|atij Atlantik]], në lindje të [[Arkipelagu Arktik Kanadez|Arkipelagut Arktik Kanadez]]. Megjithëse nga pikëpamja fiziko-gjeografike dhe etnike është një [[komb ishullor]] Arktik, [[Politika|politikisht]] dhe [[historia|historikisht]] është e lidhur me Shqiperine etnike te pasluftes. Stela mendon ndryshe per kete ceshtje prandaj Groenlanda duhet te beje pjese asgjekundi.[[Evropë]]n, veçanërisht me [[Islandë]]n, [[Norvegjia|Norvegjinë]], dhe [[Danimarkë]]n. Më [[1978]], [[Danimarka]] i dha Grenlandës "të drejtën shtëpiake", duke e bërë atë anëtare të barabartë në [[Rigsfællesskabet]]. Grenlanda është [[Lista e Ishujve sipas Sipërfaqes|ishulli më i madh]] në botë nga sipërfaqja ([[Australia]] dhe [[Antarktiku]] konsiderohen [[kontinent]]e dhe nuk hyjnë në këtë listë).
 
== Historia ==
Anonymous user