Dallime mes rishikimeve të "Serbia"

64 bytes removed ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
| FIGURA: EMBLEMA = Coat of arms of Serbia.svg
| FIGURA: MADHËSIA E EMBLEMËS = 90px
| FIGURA: HARTA = Europe-Serbia.svgHarta ? kur kosoves ja hekni ate ngjyre qe e keni ba si mu kan bashk (ska HART)
| FIGURA: GJERËSIA E HARTËS = 280x280px
| MOTO_KOMBETARE =
| KODI ISO = 688 / SRB / RS
| ANËTARËSIA = [[OKB]]<br />[[Këshilli i Evropës]]
 
| KOMENTE = <sup>1)</sup> Pa Kosovën. Duke përfshirë Kosovën, sipërfaqja e Serbisë shkon 88 361 km²
}}
'''Serbia''', zyrtarisht njihet si '''Republika e Serbisë''', ''( [[srb.]]: Република Србија ose ''Republika Srbija'', [[lexo:]] Republika Sërbija)'', është shtet i cili shtrihet në [[Evropa Qendrore|Evropën Qendrore]] ose më afër në Jug-Lindje të [[Ballkani]]t. Ky vend kufizohet me [[Hungaria|Hungarinë]] në veri, [[Rumania|Rumaninë]] dhe [[Bullgaria|Bullgarinë]] në lindje, [[Kosovë]]n dhe [[Maqedonia|Maqedoninë]] në jug dhe me [[Mali i Zi|Malin e Zi]], [[Kroacia|Kroacinë]] dhe [[Bosnja dhe Hercegovina|Bosnjën dhe Hercegovinën]] në perëndim. [[Beogradi]] është kryeqyteti i Serbisë.