Dallime mes rishikimeve të "Steve Jobs"

2.422 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
Ai është bashkë-themeluesi i Apple (së bashku me Steve Wozniak dhe Ronald Wayne), kryetar i bordit, dhe shef ekzekutiv i [[Apple Inc.|Apple-it]]. Përmes Apple-it ai u bë i njohur si një nga pionerët karizmatike te revolucionit në kompjuterët personal dhe për karrierën e tij në fushën e kompjuterit dhe teknologjisë. Jobs gjithashtu ishte bashkëthemelues në Kompanine e Animacionit PIXAR dhe anëtar i bordit drejtues në kompaninë DISNEY. Pas luftës për pushtet me bordin e drejtorëve në vitin 1985, Jobs u largua Apple dhe themeloi kompanine NEXT, platformë kompjuterike e specializuarë në tregjet e arsimit të lartë dhe biznesit. . Ai shërbeu si CEO dhe aksioneri kryesor deri në blerjen e Pixar nga Disney në vitin 2006.
Steven Paul "Steve" Jobs ) ishte një sipërmarrës amerikan, marketer, dhe shpikës, i cili ishte bashkë -founder, kryetar, dhe CEO i Apple Inc Nëpërmjet Apple, ai njihet gjerësisht si një pionier karizmatik dhe të projektimit të shtyrë të revolucionit kompjuter personal dhe për karrierën e tij me ndikim në fushën e kompjuterit dhe të konsumit elektronike, transformuar "një industri pas një tjetër, nga kompjuterët dhe smartphones të muzikës dhe filmave." Jobs gjithashtu bashkë-themeluar dhe ka shërbyer si shef ekzekutiv i Pixar Animation Studios; ai u bë një anëtar i bordit të drejtorëve të kompanisë Disney Walt në 2006, kur Disney Pixar fituar. Jobs ishte ndër të parët për të parë potencialin komercial të mouse-shtyrë ndërfaqe fotokopje Parc e përdoruesit grafik, që çoi në krijimin e Lisa Apple dhe, një vit më vonë, Macintosh. Ai gjithashtu ka luajtur një rol në futjen e LaserWriter, një nga e para printera lazer gjerësisht në dispozicion, për të tregut.
 
Pas luftës për pushtet me bordin e drejtorëve në 1985, Jobs u largua Apple dhe themeloi Tjetra, një kompani të zhvillimit platformë kompjuterike të specializuara në tregjet e larta-arsimit dhe biznesit. Në 1986, ai fituar ndarjen grafike kompjuterike të Lucasfilm, e cila u pe off si Pixar. Ai u kredituar në Toy Story (1995) si producent ekzekutiv dhe investitor karakteristike falës kryesor i Pixar. Ai shërbeu si CEO dhe aksionar i shumicës deri blerjen Disney Pixar së në vitin 2006. Në vitin 1996, pasi Apple kishte dështuar për të ofruar sistemin e saj operativ, Copland, Gil Amelio u kthye në tjetër kompjuterin, dhe platformë NeXTSTEP bë themeli për Mac OS X. Jobs u kthye në Apple si një këshilltar, dhe mori kontrollin e kompanisë si një CEO i përkohshëm. Jobs solli Apple nga afër falimentimit të përfitimit nga 1998.
 
Si CEO i ri i kompanisë, Jobs mbikëqyri zhvillimin e iMac, iTunes, iPod, iPhone, dhe iPad, dhe në anën shërbimeve, kompanisë Apple Stores pakicë, iTunes Store dhe App Store. Suksesi i këto produkte dhe shërbime të ofrohen disa vite të kthimeve të qëndrueshme financiare, dhe reaksion Apple që të bëhet kompania më e vlefshme në botë tregtohen publikisht në 2011. të rifituar forcat e kompanisë është konsideruar nga shumë komentatorë si një nga turnarounds të mëdha në historinë e biznesit.
Në vitin 1996, pasi Apple ka dështuar për të ofruar sistemin e saj operativ, Copland, Gil Amelio u kthye në tjetër kompjuterin, dhe platforma NeXTSTEP u bë themeli për Mac OS X. Jobs u kthye në Apple si një këshilltar, dhe mori kontrollin e kompanisë si një CEO i përkohshëm. Jobs Apple solli nga afër falimentimit të përfitimit të vitit 1998. Jobs e nisi punë e tij tek Apple në vitin [[1970]] dhe kompjuteri i tij Macintosh u bë shumë popullor në vitet 1980-të. Reklama e parë që kishte Apple u realizua prej tij,më 1984.ajo u bë reklama më e famshme për atë vit.Në vitin [[1985]] u përjashtua nga kompania për t’u rikthyer në vitin [[1997]] dhe prej atëherë nisi të transformojë kompaninë duke e nxjerr atë nga kolapsi.
 
Anonymous user