Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjon Muzaka"

115 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q5566040 (translate me))
| image =
| datëlindja =
| data e vdekjes = 1515 ose më vonë
| kombësia = Shqiptar
| nënshtetësia =
| shkolla =
| titulli =
| posti politik =
| paraardhësi = Gjin Muzaka
| pasardhësi = Teodori, Adrian dhe Kostandine
| partia =
| statusi civil =
}}
 
'''Gjon Muzaka''' (italisht:''Giovanni Musachi'') ka qenë [[fisnik]] [[Albanian people|shqiptar]] nga [[Familja feudale e Muzakajve|Familja Muzaka]], që historikisht ka sunduar në rajonin e [[Myzeqe]]së, [[Albania]].<ref>{{cite book|isbn=0-520-20330-5|first=Fernand|last=Braudel|authorlink=Fernand Braudel|title=The Mediterranean and the mediterranean world in the age of Philip II, Volume 2|page=664|year=1995|url=http://books.google.com/books?id=LPp63EKb9moC&pg=PA664&dq=Giovanni+Musachi&lr=&as_drrb_is=b&as_minm_is=0&as_miny_is=1945&as_maxm_is=0&as_maxy_is=&as_brr=0#v=onepage&q=Giovanni%20Musachi&f=false|accessdate=9 Janar 2015}}</ref>
 
Në vitin 1510 ai shkroi ''Breve memoria de li discendenti de nostra casa Musachi'' (''[[Kujtim i shkurtër mbi pasardhësit e familjes sonë të Muzakajve]]''). Vepra e tij u botua ne ''Chroniques gréco-romaines'' të [[Karl Hopf]], Paris 1873, p.&nbsp;270-340.<ref>{{cite web|url=http://www.albanianhistory.net/texts16-18/AH1515.html|title=John Musachi: Brief Chronicle on the Descendants of our Musachi Dynasty|accessdate=9 Janar 2015}}</ref>
 
== Burime ==
{{reflist}}
 
 
[[Kategoria:Shqiptarë në shekullin e 15]]