Mona Liza: Dallime mes rishikimesh

30 bytes added ,  8 vjet më parë
Σύνδεσμοι που προστέθηκαν
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
Σύνδεσμοι που προστέθηκαν
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
Rreshti 2:
'''Mona Liza''', është një pikturë në vaj nga Leonardo da Vinçi mbi plep të hollë në shekullin e 16-të gjatë periudhës së rilindjes italiane. Është pa diskutim piktura më e famshme në botë. Piktura është bërë per 4 vjet. shume njerez e quajne kete pikture "Piktura Misterioze " sepse ajo nuk duket se po qesh por as nuk duket e trishtuar.
 
[[Piktura]] është me dimensione 76,8 x 53 cm u punua nga pranvera [[1503]] deri [[Vera (stinë)|verës]] [[1505]]. Në fillim ishte më e gjerë: kollona majtas dhe djathtas janë prerë. Kjo pikturë varet sot në muzeun Luver të [[Parisi]]t.Kjo pikture eshte ruajtur per 500 vjet.Nje gje e veçante tek Mona Liza eshte se ne nje leter bixhozi te mbreteresha ishte koka e Mona Lizes dhe pas letres ishte nje leter tjeter transparente qe tregonte harten e Afrikes,per te gjetur diamantin e famshem "Majmuni blu"dhe per kurjozitet eshte djal.
 
 
Anonymous user