Ndryshimi mes inspektimeve të "Kitara"

107 bytes removed ,  5 vjet më parë
numrat pse i shkruajne me fjale ato i kam bere me numra
v (Bot: Migrating 118 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q6607 (translate me))
(numrat pse i shkruajne me fjale ato i kam bere me numra)
[[Skeda:Guitar 1.jpg|thumb|200px|Kitara klasike "Di Giorgio"]]
'''Kitara''' është një instrument muzikor i familjes [[kordofone]]. Kitara standarde ka gjashte6 tela, por edhe kitarat me kater, [[Kitara4 shtatë-telëshe|shtatë]], tete7, nënte8,9 dhjete, njëmbëdhjete10, dymbëdhjetë11,12, trembedhjete13 dhe tetembedhjete18, tela jane ne dispozicion. Dy familjet kryesore te kitares jane [[kitarat elektrike]] dhe [[kitarat akustike]]. Tre lloje kryesore te kitares akustike jane kitare klasike (me fije najloni), kitare me tela celiku dhe kitare archtop.
 
Kitarat jane njohur si nje nga instrumentet kryesore ne [[flamengo]], [[jazz]], [[blues]], [[country]], [[mariachi]], [[rock]] dhe shume forma te tjera te popit. Ato mund te jene gjithashtu nje instrument solo klasik. Kitarat mund te luhen akustikisht, toni eshte i prodhuar nga dridhje te telave, qe perforcohen nga organi i kitares, i cili eshte si nje dhome te madhe brenda se ciles tingujt perplasen dhe pasqyrohen, ose ato mund te mbeshteten ne nje perforcues, qe mund te manipuloje ton elektronike. Kitara e tille, elektrike, u fut ne 1930, dhe ajo ka vazhduar qe te kete nje ndikim te thelle ne kulturen popullore qe nga atehere.
Anonymous user