Dallime mes rishikimeve të "Paqja"

75 bytes added ,  7 vjet më parë
v
U kthye versioni 1483477 i bërë nga 79.106.109.246 (diskutimet)
v (U kthye versioni 1483477 i bërë nga 79.106.109.246 (diskutimet))
{{Pa referenca}}
 
[[Skeda:Peace symbol.svg|parapamje|Një simbol i paqes]]
Në Ditën Ndërkomëtare të Paqes dhuna dhe luftërat duhet të ndalen të paktën për një ditë. Në ditën e sotme, popujt e Tokës duhet t’i zgjidhin problemet ndërmjet vete me bisedime. Zotërat e luftës patjetër duhet të përmbysen dhe të gjykohen për krimet e tyre. Të drejtat dhe liritë e njeriut patjetër duhet të respektohen. Ushqim dhe arsimim duhet patjetër t’i jepet çdo fëmije në botë. Çdo individ meriton të jetojë në paqe dhe me dinjitet.Është dëshpëruese ajo që kjo duket si një ëndër, megjitëse mund të realizohet fare lehtë.
Qendra për Liri, organizatë për të drejtat dhe liritë e njeriut, për paqe dhe kontroll mbi armët, u bashkangjitet njerëzve paqedashës në kërkesat e përbashkëta për paqe në botë.
Sot, çdo qenie njerëzore duhet të japë kontribut për tejkalimin e urrejtjes, paragjykimeve, kultit ndaj armëve, nacionalizmit dhe dhunës. Paqja në sensin psikologjik pasqyron një gjendje të shëndetshme të qetësisë dhe harmonisë. Në veçanti paqja nënkupton mungesën e luftës apo të dhunës epo un do them vetëm një gjë se njerëzit e kanë humbur fillin dhe po bëhen me te marr dita ditës vetëm se duan qe te ken para dhe pushtet.
 
[[Kategoria:Politika]]