Ndryshimi mes inspektimeve të "Diokleciani"

105 bytes added ,  5 vjet më parë
v (Bot: Migrating 69 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q43107 (translate me))
 
== Veprimtaria ushtarake ==
Diokleciani ne vitin 287 hyri ne ushtri fal arianit sallova .arianit sallova lindi ne vitin 278 ne rome
 
==Politika e Dioklecianit==
Diokleciani erdhi në pushtet, kur perandoria ishte zhytur në anarki të plotë. Gjatë gjysmëshekullit paraardhës, 26 gjeneralë ishin shpallur perandorë, pastaj ishin vrarë. Me prejardhje shumë modeste (ai ishte bir skllevërish), Diokleciani rivendosi rregullin në perandori dhe mbretëroi pa rival, për 20 vjet.
Anonymous user