Ndryshimi mes inspektimeve të "Plastika"

63 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 86 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q11474 (translate me))
 
'''Plastika''' ose ndryshe '''polimerët''' janë [[molekula|makromolekula]] të formuara nga molekulat e thjeshta me masë relative molekulare te vogël, që quhen monomere. Plastikat klasifikohen, nga origjina, në plastika natyrore edhe [[materiali artificial|artificiale]]. Në plastikën natyrore bëjnë pjesë: proteinat, acidet nukleike, polisakaridet, kaucuku etj. Polimerët sintetik janë substanca makromolekulare organike, që njihen me emrin lëndë plastike ose plastmasa. Plastikat përfitohen me reaksionet e polimerizimit dhe të polikondendensimit. Nuk janë biodegradues por me djegien e tyre ndotet ambienti jetësor edhe gjatë reaksionit të djegies lëshojnë [[masa kancerogjene]] në [[ajri|ajër]]. Duke u bazuar në vetitë fizike te lëndëve plastike ndahen në termoplaste, duroplaste dhe elaste.Plastika do me shume se 100 vjet te shperbehet ne toke dhe shume njerez i hedhin qeset plastike kudo qe mundin.
Kane dendesi te vogel si lodrat dhe ofrojne nje larmi ngjyrash.
 
[[Kategoria:Materiale]]
Anonymous user