Ndryshimi mes inspektimeve të "Ruhollah Homeini"

57 bytes removed ,  6 vjet më parë
Skeda Khomeini_portrait.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej INeverCry
v (Bot: Migrating 75 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q38823 (translate me))
(Skeda Khomeini_portrait.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej INeverCry)
[[Skeda:Khomeini_portrait.jpg|thumb|Ajatollah Homeini]]
 
'''Ajatollah Sejjid Ruhullah Musavi Homeini'''(Farsisht : سید روح‌الله خمینی S [[22 shtator]] [[1902]] - [[3 Qershor]] [[1989]]), lideri shpirtëror i [[Revolucioni Islamik i Iranit|Revolucionit Islamik i Iranit]]. Homeini i dha fund qeverisjes së [[Muhammed Riza Pehlevi]] dhe formoi Republikën Islamike. Për 10 vjet ai ishte prijësi kryesor i politikës dhe shkollës shiite në [[Irani|Iran]].