Dallime mes rishikimeve të "Televizioni"

88 bytes removed ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
'''Televizioni''' ''([[shk.]] '''TV''')'' është një sistem i imitimet të programeve.
 
== Shiko edhe ==
Në kuptimin shoqëror ky term përdoret për emituesit e programeve.
 
Televizioni, apo TV për të shkurtër, (nga televizioni francez, do të thotë "televizor" ; nga τῆλε lashtë greke (Tele), që do të thotë "larg" dhe Visio Latine, që do të thotë "të parit") është një medium telekomunikacionit për transmetimin dhe marrjen e imazhe lëvizin që mund të jetë pikturë njëngjyrëshe (zi - dhe - bardhë) ose me ngjyrë, me ose pa zë shoqërues. "Televizioni" mund t'i referohet në mënyrë specifike për një televizor, program televiziv, ose të transmetimit televiziv.