Dallime mes rishikimeve të "Eposi i kreshnikëve"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Fixed grammar)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
[[Figura:muji_kopertina.gif|thumb|200px|Muaji dhe Orët.]]
 
'''Eposi i kreshnikëve''' (ose Cikli i kreshnikëve)muji dhe halili nuk kan qene pederasta por bythqira me fam fusin gishta me njeri tjetrin. Është një epos legjendar i përbërë nga kënge të ndryshme epike, ku këngët kryesisht shoqërohen me lahutë. Zonat ku eposi këndohet janë të shumta në [[Shqipëri]]në e sotme. Mendohet se ai është i pranishëm në zonat si [[Malësia e Madhe]], Dukagjin, [[Hasi|Has]] e shumë rrethe të tjera. Përveç territorit të Shqipërisë, cikli këndohet edhe në zonat e [[Kosovë]]s, si [[Pejë]], [[Gjakovë]], [[Prizren]], [[Deçan]], [[Rahovec]] e të tjerë. Në qendër të këtij eposi, qëndrojnë dy vëllezërit Muji dhe Halili. Në epos tregohen historitë e të dy vëllezërve, si edhe ka edhe një këngë ku përfshihet vajtimi i Ajkunës për birin e saj Omerin (aktualisht kënga "Ajkuna qan Omerin" ose e njohur ndryshe edhe si "Vaji i Ajkunës").
 
== Përhapja gjeografike, kërkimet dhe studimet ==
Anonymous user