Ndryshimi mes inspektimeve të "Thethi"

1.355 bytes added ,  5 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 95.107.196.68 (diskutimet) në versionin e fundit nga ELlazo.
v (U kthyen ndryshimet e 95.107.196.68 (diskutimet) në versionin e fundit nga ELlazo.)
{{Fshat në Shqipëri
| Emri = Thethi
| Emri (Rasa dhanore) = Thethit
| Figura = Thethi.gif
| Shteti = Shqipëria
| Rrethi = Rrethi i Shkodrës
| Komuna = Komuna Shalë
| Kodi postar =
| Sipërfaqja =
| Popullsia =
| Regj. i popullsisë =
| Dend. e popullsisë =
| Faqja zyrtare =
<!--- Koordinatat ---->
| Gjerësia =
| Gjatësia =
| Lartësia =
}}
'''Thethi''' është një [[Fshati|fshat]] në [[Komuna Shalë|komunën Shalë]] në [[rrethin e Shkodrës]] të [[Shqipëria|Shqipërisë]].
 
Përveç [[Kanioni i Grunasit|kanionit]], në Theth gjenden një numër i konsiderueshëm shpellash, por ato që kanë tërhequr vëmendjen e shumë alpinistëve, speleologëve, gjeografëve etj, janë [[Shpella e Harapit]] dhe [[Bira e Rrathëve]], të cilat me përmasat e tyre dhe dukuritë interesante që mbartin brenda tyre si liqenet nëntokësore, galeri, sifone etj., janë bërë shkak i shumë legjendave të krijuara nga vetë banorët e zonës.
Një bukuri natyrore, të veçantë, të bjeshkëve të veriut, shpalos në këtë zone, [[Ujëvara e Thethit]] me lartësi 25 m, ku së bashku me cirqet përreth dhe [[Mulliri i Blojës|Mullirin e Blojës]], formojnë një nga vendet më interesante për t’u vizituar. Por jo më pak tërheqës është edhe vendburimi i [[Lumi i Shalës|lumit të Shalës]] në [[Okoli|Okol]], burimet e të cilit nxjerrin 2.5 deri në 3 m kub ujë në sekondë, që vë në punë një hidrocentral të vogël dhe 12 [[mulliri|mullinj]], që shërbejnë për ujë të pijshëm, cilësia dhe pastërtia e të cilit është për t’u admiruar.
 
== Lidhje të jashtme ==
{{commonscat|Theth}}
* [http://www.qarkushkoder.org/dw/turist/Thethi.pdf Thethi] [http://www.thethi-guide.com/index.php?option=com_content&view=article&id=76%3Ahistoria-e-thethit-dhe-perardhia&catid=39%3Ainfo&lang=sq Thethì]
* [http://www.travelblog.org/Photos/121281.html '''Photos from Thethi''']
* [http://www.youtube.com/watch?v=n1VSMJmYB7U '''Thethi on youtube''']
* [http://www.kohajone.com/lexo.php?id=5591 THETHI, “PARKU I PAQES”] - [[Gazeta:Koha jonë|koha jone]]
* [http://www.thethi-guide.com '''Për më tepër informacion rreth Thethit shih këtu''']
 
== Shih edhe ==
{{Komuna Shalë}}
{{SQ-Administrata-Cung}}
 
[[Kategoria:Fshatra në Shqipëri]]
[[Kategoria:Fshatra në Rrethin e Shkodrës]]
[[Kategoria:Vendbanime në Shqipëri]]
[[Kategoria:Parqe Kombëtare]]
[[Kategoria:Turizmi në Shqipëri]]