Dallime mes rishikimeve të "Islanda"

27 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
| ANETAR =
}}
'''Republika e Islandës''' ([[Gjuha Islandeze|Islandishte]]: ''Lýðveldið Ísland'') me sipërfaqen e saj prej afro 103.000 km², është vendi i dytë për nga madhësia në ishujt e Evropës dhe ishulli më i madh vullkanor në botë. Ndodhet në [[Atlantiku]]n verior, pak para pjesës jugore të [[Poli Verior|polit verior]], (rruzullit të tokës).Pra kjoishte Danimarka.
 
== [[Historia]] ==
{{Kryesor|Historia e Islandës}}
 
Anonymous user