Dallime mes rishikimeve të "Prepoli"

6 bytes removed ,  8 vjet më parë
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
|emblema = Grb-Prijepolje.jpg
|vendndodhja = Serbia Prijepolje.png
|sheshi = Sahatkulauprijepolju.jpg
|popullsia = 15.031
|dëndësia =
|prefiksi = 033
|faqezyrtareekuvendit =
|kryetarimomental =Vukosav Tomasevic
|partiaudheheqese =Demokratska Stramka (DS)
|shënim =
}}
== Pak histori ==
 
Qyteti i Prijepoljes ishte ne fillimet e saj qyteze e vogel ne territorin osman.Qyeze e vogel dhe pak e zhvilluar,por me perfundimin e luftes se dyte boterore dhe me forminin e Republikes Federative te Jugosllavise,Projepolje zhivollohet mjaft shume dhe behet qender e qarkut te ZllatiboriktZllatiborit ose pjeses se njohur Sanxhak.
== Ekonomia ==
Gjate SFRJ-se qyeti i PrijopjesPrijepojes ishte qender tregtare dhe industriale.Me meseme shume se 32 uzina ose fabrika dhe me 18 industri ushqimore dhe bujqesore.Ne Prijepolje punohej tekstili,gomat,pjeset e automobilave,industria kimike,industria ushqimore etj.Por me renien e Jugosllavise keto firama kapituluan dhe nuk ekzistojne.Por sot Prijepolje ka ende industri qe lulezojne.Ka dhe hekurudhen Beogad-Bar qe lidh qytetaret me detin Adriatik.
 
== Demografia ==
 
== Politika ==
Kryetar i komunes tani eshte Vukosav Tomasevic.Eshte vend jo shume politik kryesisht neutral,sepse popullata eshte me e mashemadhe mysimane ngase ajo ortodokse.
 
== Shiko edhe këtë ==
Anonymous user