Ndryshimi mes inspektimeve të "Mestikët"

107 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: right|250px Mestikët (spa. "mestizo") pasardhësit e maerikanëve vendas(Indianëve) dhe të bardhëve (më së shpeshti Portugalëve...)
 
 
[[Skeda:SaoTomePrincipe.FradiqueMenezes.01.jpg|right|250px|Kryetari i Sh. Toma dhe Princip, Fradique de Menezes është mestik]]
Mestikët (spa. "mestizo") pasardhësit e maerikanëve vendas(Indianëve) dhe të bardhëve (më së shpeshti Portugalëve dhe Spanjolëve). Fjala "mestik" na kujton fjalën latine "mixticius", që ka kuptimin e "përzierje".
 
 
Në PÇaraguaj 95% e banorëve janë mestik, nëSalvador dhe Honduras 90%, ndërsa në Meksikë, Nikaragua, Panama, Ekvador, Guatemalë, Kolumbi, Kil rreth 60%.
[[Kategoria:Amerikë]]
[[hr:Mestici]]