Ndryshimi mes inspektimeve të "Elena Gjika"

141 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Restored revision as of 23:57, 5 January 2014 by Lerriklo)
{{Leter Tabela Fund}}
 
'''Elena Gjika''', '''Dora d'Istria''', ''(Bukuresht, [[1828]] - [[1888]])''<ref>[https://sq.wikipedia.org/wiki/Bahtie_G%C3%ABrbeshi|Dr. Bahtie Gërbeshi ka doktoruar me kete temë'''Elena Gika - jeta dhe vepra]</ref>, ishte shkrimtare dhe publiciste përparimtare rumune me origjinë shqiptare.
 
Elena Gjika lindi me [[22 janar]] [[1828]]. Ajo ishte e bija e Mihal Gjikës, vëllait të Princit të [[Vllahia|Vllahisë]] [[Grigor Gjika]]. Elena Gjika mori një arsim të plotë dhe vazhdoi jashtë vendit, më parë në [[Dresden]], pastaj në [[Vjenë]], [[Venecia]] dhe [[Berlin]].
Anonymous user