Dallime mes rishikimeve të "Opera"

59 bytes removed ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
(Korrigjimi i fjales Pape ne tekst (nga Pope ne Pape))
No edit summary
 
Përmbajtja e operës merret nga legjendat, historitë dhe mitet e ndryshme. Opera është [[dramë]] në të cilën bashkёveprojnё kënga me përcjelljen orkestrale (si recitativet, ariet dhe koralet) si dhe pjesët instrumentale (si uvertyrat, preludet dhe interludet). Kjo formë është mjaft komplekse me vetë faktin se involvon disa drejtime artistiko-muzikore (instrumentale dhe vokale), dramën, poezinë, aktrimin, vallëzimin, skenografinë, kostumografinë etj. Përpos orkestrit, korit, baletit dhe solistëve vokal, shfaqja e operës domosdoshmërisht kërkon objektin adekuat, kurse rrallë herë mund të
prezantohet në formën koncertale.<ref name=KK200602L62>LIGJIN PËR FILARMONINË,OPERËN DHE BALETIN E KOSOVËS [http://www.assembly-kosova.org/common/docs/ligjet/2006_02-L59_al.pdf((((((( REDAKTOI amëzënGOSTIVAR (SERMNOV) assembly-kosova.org]</ref>
 
[[Kompozitori|Kompozitor]]ët më të njohur të operës së periudhës së Barokut janë:
* [[Claudio Monteverdi]] (“Orfeu”, “Ariana”, “Kthimi i Odisesë”, “Kurorëzimi i Papës”papës” IV NE ITALI etj.).
* [[Jean Baptiste Lyli]] (“Tezej”, “[[Tezeu]]”, “Alceste”, “Armida”, etj.)
* [[Henry Percell]] (“Opera Didona”, “Eneu” etj.)
Anonymous user