Dallime mes rishikimeve të "Frangu Ar"

818 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{Kartela valutë}}
| emri_i_valutës_lokale =
| foto_1 =
| kodi_iso =
| autoriteti_lëshues = [[Banka e Shqipërisë]]
| autoriteti_lëshues_faqja_web =
| data_e_qarkullimit =
| data_e_qarkullimit_burimi =
| përdoruesit_shtete = [[Mbretëria Shqiptare]]
| shkalla_inflacioni =
| inflacioni_burimi_data =
| nënnjësi_shkalla_1 = 1/5
| nënnjësi_emri_1 = Leku
| nënnjësi_shkalla_2 = 1/100
| nënnjësi_emri_2 = Qindark ari
| shumës = Franga Ari
| shumës_nënnjësi_1 = Lekë
| shumës_nënjësi_2 = Qindarka ari
| monedhat_e_përdorua_shpesh = 10, 20, 50 dhe 100 franga
| monedhat_e_përdorua_rrallë =
| monedha_artikulli =
| kartmonedhat_e_përdorua_shpesh = 5, 20 dhe 100 franga
| kartmonedhat_e_përdorua_rrallë =
| simboli =
| simboli_nënnjësi_1 =
| simboli_nënnjësi_2 =
}}
'''Frangu Ar''' (shumës:''Franga Ari'') ka qenë monedha e Shqipërisë nga viti 1926 deri në vitin 1947, kur vendin e vet e zuri [[Leku]].
== Monedhat ==