Dallime mes rishikimeve të "Athina"

3.333 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{Infobox GR vendbanim
{{Qytet (Greqia)
|Emri Qyteti = Athina
|Greqisht Emri Greqisht = Αθήνα
|Lloji Nofka i vëndbanimit = Qytet
|Flamuri_figura Moto = <!--Pa ''Skeda:'' në fillim--> =
|Flamuri_artikulli Flamuri_figura =
|Stema_figura = <!--Pa ''Skeda:'' në fillim-->
| Flamuri_artikulli =
|Stema_artikulli Emblema_figura =
|Harta_fotoStema_gjerësia =
| Emblema_artikulli =
| Pamje = Athens<!--Pa ''Skeda:'' në fillim--> montage.jpg
| Përshkrimi i pamjes =
 
Rreshti i parë: [[Akropolis|Akropoli i Athinës]]
<!--Administrimi territorial-->
Rreshti i dytë: Parlamenti, Rruga "Panepistimiu" (Universiteti)
|Rajoni = Epiri
Rreshti i tretë: Muzeu i Akropolit, Sheshi "Monastiraki" (Manastiri)
|Qarku = i Prevezës
Rreshti i katërt: pamje e qytetit gjatë natës
|Komuna Periferia = [[Atika (periferia)|Atika]] =
|Bashkia Prefektura =
|Kryetari Popullsiai Komunës = 745.514Giorgos Kaminis
|Kryetari Sipërfaqjai Bashkisë = 38.964
|Partia Dendësia udhëheqëse = 16.830
 
| Lartësia = 15.006
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
| Kodi Postar =14532
|Sipërfaqja Prefiksi = 2138.964
|Popullsia Targa =Gr AA745.514
|Popullsia_viti =
| Kryetari = Giorgos Kaminis </br><small>(29 dhjetor 2010)</small>
|Dendësia Faqja Zyrtare = http://www.cityofathens16.gr830
 
<!-- Të dhëna dhe statistika -->
|Vendasit =
|Krahina =
|Famullia =
|Shënjtori =
| Lartësia = 15.006
|Zona Kohore =
|Ora Verore =
| Kodi PostarPostal = 14532
|Prefiksi = 21
|Targa e automjeteve = Gr AA
|WebFaqja = http://www.cityofathens.gr
|E-Posta =
 
<!--Harta-->
|harta = Greqia <!--Parametri ''Greqia'' të mos ndërrohet-->
|Harta_foto =
|përshkrimi_hartaharta_fizike = Yes
|harta_gjerësiHarta_foto = 280 =
|harta Harta_foto_shënimi = Greqia
|përshkrimi_harta =
|CoordAddon = type:city_region:IT_scale:2500000
|harta_gjerësi =
|CoordAddon = type:city_region:IT_scale:2500000 =
<!--Koordinatat Mënyra #1-->
| gjer_g=37 | gjer_m=58 | gjer_s=0 | gjer_dr =N
| gjat_g=23 | gjat_m=43 | gjat_s=0 | gjat_dr =E
<!--Koordinatat Mënyra #2-->
|gjerësi =
|gjatësi =
}}
'''AthinaAthinë''' është kryeqyteti i Athinës Prefektura e rajonit Atikës . E vendosur në Evropën Qendrore (Qendrore), Greqia dhe një qendër të fuqishme ekonomike, kulturore dhe administrative të vendit. Ajo mori emrin e vet nga perëndesha Athena ishte mbrojtës. Athinë sot është një qytet modern dhe i famshëm, si në antikitet ishte një qytet-shtet i fuqishëm dhe një qendër e madhe e kulturës, është një qytet historik në Evropë. Ajo është e njohur në mbarë botën për monumentet e saj historike që kanë mbijetuar, edhe pse pjesërisht, me shekuj. Qyteti historik porti portin e Pireut.
 
'''Athina''' është kryeqyteti i Athinës Prefektura e rajonit Atikës . E vendosur në Evropën Qendrore (Qendrore), Greqia dhe një qendër të fuqishme ekonomike, kulturore dhe administrative të vendit. Ajo mori emrin e vet nga perëndesha Athena ishte mbrojtës. Athinë sot është një qytet modern dhe i famshëm, si në antikitet ishte një qytet-shtet i fuqishëm dhe një qendër e madhe e kulturës, është një qytet historik në Evropë. Ajo është e njohur në mbarë botën për monumentet e saj historike që kanë mbijetuar, edhe pse pjesërisht, me shekuj. Qyteti historik porti portin e Pireut.
Athina ishte qender e krahines se Atikes qe ndodhej ne Greqine E Mesme.Athina kishte reliev malor te pasur me argjend e mermer.
 
== Etimologjia e emritGjeografia ==
 
=== Etimologjia e emrit ===
=== ''Athina'' (A Then, E thena, Eshte Thene = Mencuria) popullsi prej 3.130.841 (në 2001), që bën atë një nga zonat më të mëdha urbane në bashkimin evropian
 
Athina (A Then, E thena, Eshte Thene = Mencuria) është emër me origjine pellazgo ilire[Cito burimet] që vjen nga banoret e vjetër të qytetit që ata themeluan. Këtë emër ata ia dedikuan perëndisë Athina e cila në vetvete mbarte dije dhe mençuri. Akropoli i cili është simboli historik i Athines është i rrethuar nga muri i cili quhet pellazgion. Një mur i njëjte persa i përket mënyrës se ndërtimit është gjetur edhe në veriun e Shqipërisë, në zonën e Tre fushave (Tropojës), dhe kjo tregon gjeografinë e popullsisë pellazgo ilire shume shekuj me pare.
== Kultura ==
 
== PolitikaDemografia ==
 
Bashkësia e Athinës ka një popullsi zyrtare prej 745,514 me në popullsi prej 3.2 milion metropolitan duke përfshirë edhe popullsinë periferike.Popullata aktuale,megjithatë, besohet të jetë më i lartë,sepse gjatë regjistrimit-marrjes të kryera një herë në çdo 10 vjet ,disa banorë të Athinës udhëtojnë mbrapa në vendlindjet e tyre,dhe regjistrohen si qytetarë lokal atje.Reflektuar këtë pasiguri në lidhje me shifrat e popullsisë, burime të ndryshme i referohen një popullsi prej rreth 5 milionë njerëz për në Athinë. Gjithashtu të pagjetur është një numër të pacaktuar të emigrantëve të paregjistruara, kryesisht me origjinë nga Shqipëria, vendet e tjera të Evropës Lindore dhe Pakistani,Pakistan.Ka disa 200.000 myslimanë që jetojnë në Athinë.Vendi i lashtë i qytetit është përqëndruar në kodër shkëmbore e Akropolit Në kohët e lashta në portin e Pireut ishte një qytet i ndarë, por ai tani është zhytur në Athinë më të madhe.Zgjerimin e shpejtë të qytetit të filluar ne vitet 1950 dhe 1960 vazhdon sot,për shkak të kalimit nga një bujqësore për një komb industrial.bujqësore për një komb industrial. 63 Zgjerimi tani është veçanërisht në drejtim të Lindjes së Mesme dhe të Veriut (një tendencë të lidhura shumë me Eleftherios] ri Venizelos Aeroporti Ndërkombëtar dhe Odos Attiki, të pa pagesë e cila përfshihet në Atikë. Nga ky proces Athina ka shumë ish-tokat e ngulfatur dhe fshatra në Atikë, dhe vazhdon ta bëjë këtë.Gjatë gjithë historisë së saj të gjatë, Athina ka përjetuar shumë nivele të ndryshme të popullsisë.Zona e Athinës urbane përbëhet nga 55 komuna, 48 të Prefekturës Athinës dhe 7 të Prefekturës kontinent Pireut Athinës dhe 7 të Prefekturës kontinent Pireut. Komunën e dytë më e madhe e zonës urbane, pas qytetit Athinë e duhur, është se i pire, me pas Peristeri dhe Kallithea. Ajo përfshin 412 km2 159 sq mi dhe ka një popullsi prej 3.130.841 (në 2001), që bën atë një nga zonat më të mëdha urbane në bashkimin evropian.
== Shiko edhe këtë ==
 
<!-- == Kultura == -->
 
<!-- == Historia == -->
 
== ShikoShih edhe këtë ==
* [[Greqia]]
 
{{Kryeqytetet e Evropës}}
{{Commonsart|Athens|{{PAGENAME}}}}
 
<!-- == Burimet == -->
{{reflist}}
 
 
{{Greqia-cung}}