Dallime mes rishikimeve të "Selaniku"

1.527 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{Infobox GR vendbanim
{{për përmirësim}}
|Emri = '''Selanik'''
{{cung}}
|Greqisht = Θεσσαλονίκη
{{Qytete
|qytetiLloji i vëndbanimit = Selanik<br>ΘεσσαλονίκηQytet
|emblemaFlamuri_figura = <!--Pa ''Skeda:'' në fillim-->
|vendndodhjaFlamuri_artikulli = Thessaloniki seal.png =
|sheshiStema_figura = Overlooking modern Thessaloniki seafront= <!--Pa from''Skeda:'' Old Townfillim--> 2006.jpg
|sheshi2Stema_artikulli = Pamja nga= veriu
|popullsiaStema_gjerësia = 363.987 =
|Pamje = Overlooking modern Thessaloniki seafront from Old Town 2006.jpg
|dendësia = 20.412
|sipërfaqjaPërshkrimi i pamjes = Pamja nga 17,832veriu
 
|cilishtet = [[Greqia]]
<!--Administrimi territorial-->
|cilirrethe = Selanik ([[Νομός Θεσσαλονίκης]])
|adresaekuvenditRajoni =
|numriipostesQarku =
|prefiksiKomuna =
|Bashkia =
|faqezyrtareekuvendit =www.thessalonikicity.gr
|Kryetari i Komunës =
|kryetarimomental =
|Kryetari i Bashkisë =
|partiaudheheqese =
|shënimPartia udhëheqëse =
 
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja = 17,832
|Popullsia = 363.987
|Popullsia_viti =
|dendësiaDendësia = 20.412
 
<!-- Të dhëna dhe statistika -->
|Vendasit =
|Krahina =
|cilishtetFamullia = [[Greqia]] =
|Shënjtori =
|Lartësia =
|Zona Kohore =
|Ora Verore =
|Kodi Postal =
|Prefiksi =
|Targa e automjeteve =
|faqezyrtareekuvenditWebFaqja = www.thessalonikicity.gr
|E-Posta =
 
<!--Harta-->
|harta = Greqia <!--Parametri ''Greqia'' të mos ndërrohet-->
|harta_fizike = Yes
|Harta_foto =
|Harta_foto_shënimi =
|përshkrimi_harta =
|harta_gjerësi =
|CoordAddon =
<!--Koordinatat Mënyra #1-->
| gjer_g= | gjer_m= | gjer_s= | gjer_dr =N
| gjat_g= | gjat_m= | gjat_s= | gjat_dr =E
<!--Koordinatat Mënyra #2-->
|gjerësi =
|gjatësi =
}}
'''SelanikuSelanik''', ''([[greqisht]]: Θεσσαλονίκη [thesaloniki]/Thessaloníki)'', është i qyteti i dytë më i madh në [[Greqi]] dhe kryeqyteti i rajonit të [[Maqedonia Qendrore]] , si dhe kryeqytet i Administratës së Decentralizuar të Maqedonisë dhe Thrakisë. Selaniku është qendra e dytë më e madhe ekonomike, industriale, tregtare dhe politike e [[Greqi]]së. Qyteti shtrihet përgjat Gjirit të Selanikut në gjatësinë e 17 km dhe përbëhet prej 13 komunave. Qyteti është i njohur nga përmendoret dhe ndërtesat bizantine dhe otomane. Për shqiptarët Selaniku shkruhet në kujtesën e hidhur kolektive sepse nëpër të shkonin lumenj të gjatë të emigrantëve shqiptarë të përndjekur nga ushtritë serbe gjatë shek 19 dhe 20.
 
<!-- == Gjeografia == -->
==Ekonomia ==
Në Greqi është qyteti i dytë për nga rëndësia ekonomike, industriale, qendër tregtare dhe kulturore, si dhe ka rëndësi të madhe në aspektin e komunikacionit në Evropën Juglindore. Porti tregtar i qytetit është shumë i rëndësishëm për Greqinë dhe shtetet tjera në juglindje të Evropës.
 
== Demografia ==
Selaniku sipas regjistrimit të popullsisë së vitit [[2001]] ka patur 363.987 banorë.
 
== KulturaEkonomia ==
Në Greqi është qyteti i dytë për nga rëndësia ekonomike, industriale, qendër tregtare dhe kulturore, si dhe ka rëndësi të madhe në aspektin e komunikacionit në Evropën Juglindore. Porti tregtar i qytetit është shumë i rëndësishëm për Greqinë dhe shtetet tjera në juglindje të Evropës.
== Politika ==
 
<!-- == Kultura == -->
== Shiko edhe këtë ==
 
<!-- == Historia == -->
 
<!-- == Shih edhe == -->
*[[Greqia]]
 
<!-- == Lidhje të jashtme == -->
 
<!-- == Burimet == -->
{{reflist}}
 
[[Kategoria:Qytete në Greqi]]