Dallime mes rishikimeve të "Xhemal Kada"

650 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Xhemal Kada''' (1912-1938) është një ndër luftëtarët shqiptarë që morën pjesë në luftën e Spanjës. Pak i përmendur, ai ishte një antizogist, i lindur në Pejë por që u zhvendos të jetojë në Tiranë. Më pas shkoi në Itali ku pas të mesmes, studioi edhe në akademinë ushtarake të Torinos. Mori pjesë në kryengritjen e Fierit në vitin 1935. Në nëntor 1936 shkoi në Francë prej nga kaloi në Spanjë, ku u rradhit në Brigadën 12 Ndërkombëtare dhe mori pjesë në një varg luftimesh kundër fashistëve. Në betejëne Ebros u plagos rëndë, dhe ndërroi jetë më 17 tetor. Xhemal Kada është Hero i Popullit.
 
==Shih edhe==
*Orkestra "Xhemal Kada"