Ndryshimi mes inspektimeve të "Njehsori Elektrik"

383 bytes added ,  5 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 109.69.163.154 (diskutimet) në versionin e fundit nga Roboti Tung.
v (U kthyen ndryshimet e 109.69.163.154 (diskutimet) në versionin e fundit nga Roboti Tung.)
Njehsori elektrik ([[Thomas Edison|Edison]] patenta në 1881), përdori efektin elektrodinamik të rrymës elektrike. Ai përmbante një qelizë elektrolitike, ku në periudhën e zgjidhjes së hershme ishte e vendosur pikërisht në një disk të ekuilibruar të bakrit<ref>[http://www.commercemore.com/archives/the-history-of-electric-meters.html The history of electric meters | ::: YourEduHelper ::: Childhood Education & College and University & History & Languages & Online Education & Science<!-- Roboti gjeneroi titull për referencën -->]</ref>.
 
==Parimi i punës==
==
[[Image:ElectricityMeterMechanism.jpg|thumb|Mekanizmi i njehsorit që punon në parimin e induksionit elektromagnetik.<br />
'''1 - Dredha e tensionit''' - shumë tela të hollë të mbështjellur me izolues, të lidhur në paralel me shpenzuesin.<br />
'''2 - Dredha e rrymës''' - tre mbështjellje të telit të trashë, të lidhur në seri me shpenzuesin.<br />
'''3 - Bërthama''' - koncentron dhe drejton fushën magnetike.<br />
'''4 - Disku rrotullues i [[Alumini|Aluminit]].'''<br />