Dallime mes rishikimeve të "Bledar Zajmi"

37 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Bledar Zajmi''' violonçelist shqiptar në Teatrin Kombëtar të Pragës. Pas përfundimit të Liceut, udhëtimi me një bursë studimi në Akademinë e Muzikës së Pragës do t...)
 
 
Pas përfundimit të Liceut, udhëtimi me një bursë studimi në Akademinë e Muzikës së Pragës do të ndryshonte përgjithmonë të ardhmen e studentit shqiptar. Ai do t’i kushtohet karrierës solistike dhe interpretimit të muzikës së dhomës, duke performuar këto vite në shumë teatro të rëndësishme të Europës si dhe Japoni, Kinë apo Brazil. Në vitin 1999, ai fiton në Konkursin Ndërkombëtar të Muzikës së Dhomës në “Palma d’Oro”, çmimin e dytë dhe çmimin special të jurisë për interpretimin më të mirë. Nga viti 2000, ai është koncertmaestër – violonçelist solist i orkestrës së Operës dhe Baletit në Teatrin Kombëtar të Pragës.
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]