Ndryshimi mes inspektimeve të "Amadeo Avogadro"

372 bytes added ,  5 vjet më parë
Amedeo ka lindur në Torino, Itali, më 9 gusht 1776 në një familje avokatesh. Ai u rrit ne nje periudhe te rendesishme ne kimi ku kimist si John Dalton dhe Joseph Louis Gay-Lussac kishin filluar te kuptonin pjeset e atomit dhe molekulat.Babai i tij,
(+img)
(Amedeo ka lindur në Torino, Itali, më 9 gusht 1776 në një familje avokatesh. Ai u rrit ne nje periudhe te rendesishme ne kimi ku kimist si John Dalton dhe Joseph Louis Gay-Lussac kishin filluar te kuptonin pjeset e atomit dhe molekulat.Babai i tij,)
[[Skeda:Amedeo_Avogadro2.jpg|parapamje|Amadeo Avogadro]]
 
Amedeo ka lindur në Torino, Itali, më 9 gusht 1776 në një familje  avokatesh. Ai u rrit ne nje periudhe te rendesishme ne kimi ku kimist si John Dalton dhe Joseph Louis Gay-Lussac  kishin filluar te kuptonin pjeset e atomit dhe molekulat.
'''Lorenzo Romano Amedeo Carlo Avogadro''', Conte de Auaregna e Ceretto u lind më [[9 Gusht|9 gusht]] të vitit [[1776]] në [[Torino]], [[Italia|Itali]] dhe ndrroi jetë më [[9 Korrik|9 korrik]] të vitit [[1856]] në Torino, ishte kimist dhe fizicient [[italian]].
[[File:Avogadro - Mémoire sur les chaleurs spécifiques des corps solides et liquides, 1833 - 6060053 TOAS005003 00003.tif|thumb|''Mémoire sur les chaleurs spécifiques''|left]]Babai
i tij, Count Filippo Avogadro ishte një avokat i njohur. Amedeo ndjeki gjurmët
e të atit dhe fitoi një doktoraturë mbi ligjet 
në 1796 dhe  me pas filloi ta
praktikonte.Pavarësisht karrierës së tij të suksesshme ligjore ai e la atë për
të dhene mesim ne matematikë dhe fizikë në shkollen e mesme në Vercelli në
1809.
 
Per me shume Klikoni ne: http://behar123.blogspot.com/[[Kategoria:Kimistë italianë]]
[[Kategoria:Lindje 1776]]
[[Kategoria:Vdekje 1856]]
Anonymous user