Dallime mes rishikimeve të "Emocioni"

21 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
[[Skeda:Darwin Emotions Plate V.jpg|thumb]]
 
'''Emocioni''' ([[Latinishtja|lat.]] '''ex''' - jashtë ; '''motio''' - lëvizje ; emocion - nxitje) është një shtytje nervore që shkakton një organizëm të veprojë. Konsiderohet si një gjëndje [[Mendja|mendore]] e fuqishme dhe e pandërgjegjshme që shoqërohet shpesh nga ndryshime [[Fiziologjia|fiziologjike]]. Emocioni dallohet nga [[Ndjenjat|ndjenja]], ngaqë emocioni është një gjëndje psiko-fiziologjike që nxit një organizëm të veprojëvepro;kp[kp[kpkpkjë. Emocionet që ne ndjejmë burojnë nga interpretimi që i bëjmë eksitimit fiziologjik që përjetojmë. Nxitshmërinë fiziologjike ne e lidhim me një emocion të vecantë në varësi të rrethanaverrethanavpokkpk[pke që e kanë shkaktuar atë.
Emocionet studiohen ndër të tjera nga [[psikologjia]], [[psikiatria]], [[filozofia]], [[neurologjia]], [[fiziologjia]], [[sociologjia]], [[biologjia]] dhe nga studimi trunor.
 
Anonymous user