Dallime mes rishikimeve të "Aarau"

134 bytes removed ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
{{Qytete
|qyteti = Aarau<br /><small><sup>[[gjuha gjermane|de.]] Aarau</sup></small>
|emblema = Aarau blason.svg
|vendndodhja = Karte Gemeinde Aarau 2007.png
|dëndësia = 1,747 /km²
|sipërfaqja = 8.94km2
|cilishtet = Zvicër
|cilirrethe = Kanton Aargau
|adresaekuvenditnumriipostes = = 5000
|numriipostes kryetarimomental = Marcel 5000Guignard
 
|prefiksi =
|kryetarimomental = Marcel Guignard
|partiaudheheqese =
|shënim =
[http://www.aarau.ch]}}
'''Aarau''' është kryeqyteti i kantonit zviceran verior të Aargaut. Qyteti është gjithashtu kryeqyteti i distriktit të Aaraut. Është gjermanisht folës dhe mbizotëron protestantizmi. Aarau gjendet në pllajën zvicerane, në luginën Aar, në anën e djathtë të bregut të lumit dhe në këmbën e djathtë të maleve Jura,<ref name=CVDE>Bridgwater, W. & Beatrice Aldrich. (1966) ''The Columbia-Viking Desk Encyclopedia''. Columbia University. p. 11.</ref> dhe në perëndim të Zvicrës.<ref name="eb"> "[http://search.eb.com/eb/article-9003203 Aarau]." ''[[Encyclopædia Britannica]]'', 20 December 2006.</ref> Bashkia kufizohet me Kantonin e Aargaut në perëndim. Aarau është qyteti i tretë më i madh në Aargau pas Wettingen dhe Baden.
 
Anonymous user