Ndryshimi mes inspektimeve të "Përdoruesi:The Incredibles/Eksodi 1999 në Kukës"

ska përmbledhje të redaktimeve
<span lang="SQ">'''Eksodi i vitit 1999''' ishte dëbimi me dhunë i shqipëtarëve të Kosovës nga trojet e tyre. Ky dëbim filloi më 27 Mars dhe deri në fund ishin dëbuar rrreth 500,000 persona përqindjen më të madhe të të cilëve e zinin gratë dhe fëmijët. Shumica e të dëbuarve u strehuan në qytetin e Kukësit për një periudhë tre mujore. </span>
===Bisedimet e Natos ne lidhje me Kosoven===
Në 23 mars 1999 në orën 22:30 UTC+1 Richard Holbrooke u rikthye në Bruksel dhe lajmëroi se bisedimet e paqes dështuan dhe i dorëzoi çështjen formalisht NATOs për veprime ushtarake.[ Disa orë para lajmërimit, Jugosllavia lajmëroi në televizionin kombëtar se ka deklaruar gjendjen e emergjencës duke cituar një kërcënim të afërt lufte dhe filloi një mobilizim të madh trupash dhe resurshesh.
 
Në 23 mars 1999 në orën 23:17 Sekretari i Përgjithshëm i NATOs, Javier Solana, lajmëroi se kishte urdhëruar Komandantin Suprem Aleat të Europës (SACEUR), Gjeneralin e Ushtrisë Amerikane Wesley Clark, që të "nisë operacionet ajërore në Republikën Federale të Jugosllavisë." Në 24 mars në orën 20:00 NATO nisi fushatën bombarduese kundër Jugosllavisë.
Anonymous user