Dallime mes rishikimeve të "Oqeani Indian"

183 bytes added ,  7 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
vNo edit summary
Në veri të [[Ekuatori]]t, klima ndikohet nga [[erërat Monsune]]. Erërat e forta Veri-lindore fryejnë prej tetorit deri në prill, kurse prej majit deri në tetor fryjnë erërat jugore dhe perëndimore. Në [[Deti Arabik|Detin Arabik]], monsunet e ashpra sjellin shi në [[India|Indi]]. Ne hemisferën jugore, erërat janë kryesisht më të buta, mirëpo stuhitë verore në afërsi të [[Mauritania|Mauritanisë]] mund të jenë të ashpra. Kur erërat Monsune ndryshojnë drejtim, atëherë ciklonet i godasin brigjet e Detit Arabik. Oqeani Indian është oqeani më i ngrohte në botë.
 
Karakteristikat e Oqeanit Indian janë : Kripshmëria arrinë prej 33-37 për mijë , Temperatura e ujit arrin nga 29celcius në vendet e nxehta dhe deri -4celcius në ujërat polare
== Burim i të dhënave ==
{{reflist}}