Ndryshimi mes inspektimeve të "Xhamia Ebu Bekër"

15 bytes removed ,  5 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
[[FileSkeda:Ebu Bekr Mosque 2interior 4.jpgJPG|thumbparapamje|Xhamia Ebu Bekër Shkoder]]
'''Xhamia Ebu Bekër''' (''Xhamia Fushë Çelës'') është [[xhamia]] kryesore në qytetin verior [[shqiptar]] të rrethit të [[Shkodër|Shkodrës]].
[[FileSkeda:InteriorEbu ofBekr theMosque biggest mosque in the Albanian Skhoderdome.jpg|thumbparapamje|left|Xhamia Ebu Bekër]]
 
Xhamia është ndërtuar nën sundimin [[Perandoria Osmane|osman]] është emëruar pas burrë shteti të shquar të shekullit të 18 dhe filantropisti [[Ebu Bekër Pasha]] dhe ishte në ato ditë për Shkodrës dhe zonën përreth është me rëndësi të madhe: Ju gjithashtu shërbeu si një [[Medreseja|medrese]] të rëndësishme (në shkollë islame), dhe në këtë mënyrë tërhoqi teologë të famshëm si më vonë u bë i njohur si studentë në qytet. Në vitin 1995 ndërtesa u rinovua me paratë e dijetarëve saudite [[Zamil Abdullah al Zamil]].
1.368

edits