Ndryshimi mes inspektimeve të "Anamorava"

467 bytes added ,  6 vjet më parë
v
 
== Gjeografia ==
'''Anamorava''' përbëhet prej pjesës së luginës dhe skajeve malore të maleve të [[Malet e Karadakut|Karadakut]] në të djathtë dhe maleve të [[Zhegocit]] e [[Koznikut]] në të majtë. Anamorava përbëhet prej fushës së [[Vitia|Vitisë]], të [[Gjilani]]t dhe të [[Kamenica|Dardanës]] (Kamenicës) me njinjë sipërfaqe rreth 650km katrorë, me nji gjatësi mbi 40 km dhe gjerësi mbi 16 km, me fund të lartë 500 m dhe anët e larta deri 1000 m.
 
==Toponimet në anamoravë(Lugina e Moravës së Binçës)==
Sipas toponimeve edhe emra vendesh të tjerë të këtij krahu, del se shumë emërtime të [[Anamoravë]]s (''Lugina e Moravës së Binçës'') janë të burimit shqip, porse sundimi i gjatë [[romak]], [[serb]] dhe [[osman]], ku më pak e ku më shumë, kanë lanë gjurmët e tyre edhe në toponiminë e kësaj treve, por pa mundur kurrë të shlyejnë vazhdimësinë ilire-shqiptare në këtë anë.
 
== Historia ==