Dallime mes rishikimeve të "Isokrati"

7 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
'''Isocatis''', ''( rreth [[436 p.e.s.]] - [[338 p.e.s.]] )'', lindi në [[Athinë]] në vitin 436 [[p.e.s]] dhe vdiq po këtu në moshen 100 vjeçare ([[338 p.e.s.]]). Ishte [[oratori|orator]] i njohur dhe mësues i [[retorika|retorikës]]. Në [[Kio]] e më von edhe në [[Athinë]] hapi shkollën e oratorisë dhe e ngriti zhvillimin e artit të fjalës. Në shkollën e Isokratit moren mësime historianë, poetë e burra shteti të mëvonshëm. Kishe mardhënje të mira më shumë prijës dhe mbretë të kohës së tij.
 
Ëndrra e tij ishte të gjente një mbret i cili do të bashkonte prirsitprijësit grekë në luftë kundër persëve.
 
Nga ky autorë janë ruajtur, pjesërisht jo në origjinal ; 21 ligjërata dhe 9 letra. Ligjëratat e tij janë të përpunuara artistikishtë, mirpo gjatësia e tyre të lodhë.
 
Isokrati në ligjëratat e tij përmendë [[Iliria Post|Ilirin]], ku më interesante është ligjërata për Filipin e II të Maqedonisë në të cilen bëhet fjalë për pushtimet e tij në pjesën Jugore të Ilirisë.
 
{{his-cung}}
25

edits