Dallime mes rishikimeve të "Bretanja (rajon)"

29 bytes removed ,  6 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Alboholic zhvendosi faqen Bretanja (rajon francez) te Bretanja: s'ka nevojë për shtesën në kapësa)
v
|Harta = Bretagne in France.svg
}}
'''Bretanja''' (ose ''Bretanjë''; [[Gjuha bretoneze|bretonisht]]: ''Breizh'', [[Gjuha frënge|frfrëngjisht]]: ''Bretagne,'' {{IPA-fr|bʁə.taɲ||fr-Bretagne.ogg}}) është një [[Rajonet e Francës|rajon administrativ]] i [[ Franca|Francës]]. Rajoni përbëhet nga katër departamente, prefktura dhe qyteti kryesor i rajonit është [[Renes]], por qyteti [[Brest]] është historikisht më i rëndësishëm.
 
Rajoni kufizohet në veri nga [[Kanali i la Manshit|Kanali i Manshit]], në jug nga [[Gjiri i Biskajës]], gjendet në perëndimin e madh francezëfrancez dhe kufizohet me dy rajonet franceze [[Normandia e Poshtme|Normandinë e Poshtme]] dhe [[Pays de la Loire]].
 
'''Bretanja''' ([[Gjuha bretoneze|bretonisht]]:Breizh, [[Gjuha frënge|fr]]:Bretagne, {{IPA-fr|bʁə.taɲ||fr-Bretagne.ogg}}) është një [[Rajonet e Francës|rajon administrativ]] i [[ Franca|Francës]]. Rajoni përbëhet nga katër departamente, prefktura dhe qyteti kryesor i rajonit është [[Renes]].
 
Rajoni kufizohet në veri nga [[Kanali i la Manshit|Kanali i Manshit]] në jug nga [[Gjiri i Biskajës]], gjendet në perëndimin e madh francezë dhe kufizohet me dy rajonet franceze [[Normandia e Poshtme|Normandinë e Poshtme]] dhe [[Pays de la Loire]].
 
 
 
 
== Historia ==
{{...}}<!--
-->
 
 
 
== Gjeografia ==
{{...}}<!--
-->
 
 
 
== Demografia ==
{{...}}<!--
-->
 
 
 
 
 
 
== Lidhje të jashtme ==