Ndryshimi mes inspektimeve të "Anselmi i Aostës"

v
Robot: Automated text replacement (-per +për )
v (robot Adding: la:Anselmus Cantuariensis)
v (Robot: Automated text replacement (-per +për ))
'''Anselmi i Aostës''' ([[1033]] ose [[1034]], [[Aosta]], [[Italia|Itali]] - [[21 prill]] [[1109]], [[Kanterberi]], [[Anglia|Angli]]), [[Shenjtori|shenjtor]] dhe [[Doktor i kishës]] në [[Kisha katolike romake|katolicizëm]]. Thirret edhe "Anselmi i Bekut" ose "Anselmi i Kanterberit" ngaqë ai jetoi për një kohë të gjatë në [[manastiri]]n e Bekut, në [[Franca|Francë]], dhe më pas me detyrën e [[Kryeipeshkvi]]t, të ushtruar në Kanterberi. Anselmi ishte një [[Teologjia|teolog]] i njohur, dhe [[Filozofia|filozof]] i shquar [[mesjeta]]r, prandaj quhet edhe "babai i [[Skolastika|filozofisë skolastike]]". Ai njihet edhe si shpikësi i [[Argumenti ontologjik|argumentit ontologjik]] rreth qënësisë së [[Perëndia|Perëndisë]].
==Jeta ==
Anselmi lindi ne qytetin e [[Aosta]]s ne mbreterine e [[Burgundi]]t (sot [[Italia]] e veriut). Familja e tij ishte fisnike, dhe zoteronte pasuri te medha. I ati quhej Gundulf, dhe ishte [[Lombardia|lombard]], me nje karakter te ashperashpër dhe te rrepte. E ema quhej Ermenberga, dhe ishte nje grua me virtyte. Ajo e rriti dhe e njohi me kujdes te birin me fene e krishtere.
 
Ne moshen 15-vjecare, Anselmi deshiron te hyje ne manastir, por nuk lejohet rreptesisht nga i ati. Zhgenjimi e coi Anselmin ne nje [[Sëmundja psikosomatike|semundje]] mendore-trupore. Pasi e mori veten, ai braktisi studimet perpër nje kohe te shkurter dhe beri nje jete pa kokecarje. Gjate kesaj kohe i vdes e ema, dhe ashpersia e te atit behet e padurueshme perpër te. Keshtu anselmi le shtepine aterore ne vitin [[1059]], kapercen alpet, dhe bredh nepernepër Burgonje dhe France. I mahnitur nga fama e bashkeatdhetarit te tij [[Lanfranku]], asokohe paranik i [[Manastiri i Bekut|manastirit te Bekut]], Anselmi niset perpër [[Normandia|Normandi]]. Nje vit me vone, pasi kaloi nje kohe ne [[Avranshe]], ai u pranua ne manastir, si fillestar. Anselmi ishte atehere 22-vjec.
==Vitet ne Bek==
==Kryeipeshkv i Kanterberit==
==Mosmarrveshje me Henrin e I==
==Besimi dhe arsyeja==
Sipas Sh.Anselmin, [[arsyeja]] njerzore nuk eshte aspak ne kundershtim me [[Feja|fene]], perkundrazi, eshte nje vegel kryesore perpër pasqyrimin teologjik. Sigurisht, kerkimi i se [[E vërteta|vertetes]] ka si themel me pare fene; prandaj, ai thote:
 
<!--{{Wikiquote|...}}-->:"(...) besoj perpër te kuptuar, dhe nese me pare nuk do te besoj, nuk do te mundem te kuptoj."
 
Pra, Anselmi merr nga [[Shën Agostini]] formulen: "credo ut intelligam, intelligo ut credam" (d.m-th- "besoj perpër te kuptuar, kuptoj perpër te besuar"). Megjithkete, feja ne vete nuk mjafton, ajo kerkon shfaqje dhe bindje arsyetore.
==Dëshmitë e qënësisë së Perëndisë==
Kerkimi i Anselmit eshte perqendruar i gjithi mbi figuren e [[Perëndia|Perendise]], ne te cilen ve dy problematika: qënësinë e Tij dhe natyren e Tij. Dallimesi te tilla trajtohen ne ''"Monologion"''.
12.976

edits