Dallime mes rishikimeve të "Lumi i Ebros"

8 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Bot: Migrating 56 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q10965 (translate me))
No edit summary
[[Skeda:Zaragoza shel.JPG|thumb|Ebroja në [[Zaragoza|Zaragozë]]]]
'''Ebroja''' ([[Gjuha spanjolle|spanjisht]] dhe [[Gjuha portugeze|portugalisht]] '''Ebro'''; [[Gjuha katalane|katalanisht]] ''Ebre'', nga [[Gjuha latine|latinishtja]] ''Iberus'', ndoshta{{Cito}} e marrë nga [[gjuha baske]] ''ibar'', çfarë domethënë "luginë, luginë lumi") është një lum i gjatë në verilindje të [[Spanja|Spanjës]]. Me rreth 925 kilometra ai është lumi i dytë sipas gjatësisë në [[Gadishulli Pirinej|gadishullin Pirinej]] (pas lumit [[Tajo]]). Zona ujëmbledhëse numëron 83.093 kilometra katrorë. Qyteti më i madh gjatë lumit është [[Zaragoza]] në [[Aragonia|Aragoni]].
 
Ebroja rrjedhë në [[Deti Mesdhe|Detin Mesdhe]] në mes të qyteteve të [[Barcelona|Barcelonës]] dhe [[Valencia|Valenciës]].