Dallime mes rishikimeve të "Lumi i Ebros"

47 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
[[Skeda:Zaragoza shel.JPG|thumb|Ebroja në [[Zaragoza|Zaragozë]]]]
'''Ebroja''' ([[Gjuha spanjolle|spanjisht]] dhe [[Gjuha portugeze|portugalisht]] '''Ebro'''; [[Gjuha katalane|katalanisht]] ''Ebre'', nga [[Gjuha latine|latinishtjalatinisht]] ''Iberus'', ndoshta{{Cito}} e marrë nga [[gjuhaGjuha baske|baskisht]] ''ibarIbar'', çfarë domethënë "luginë, luginë lumi") është një lum i gjatë në verilindje të [[Spanja|Spanjës]]. Me rreth 925 kilometra ai është lumi i dytë sipas gjatësisë në [[Gadishulli Pirinej|gadishullin Pirinej]] (pas lumit [[Tajo]]). Zona ujëmbledhëse numëron 83.093 kilometra katrorë. Qyteti më i madh gjatë lumit është [[Zaragoza]] në [[Aragonia|Aragoni]].<ref>{{cite web | url=http://www.iberianature.com/material/ebro.html | title=The River Ebro | language=en | accessdate=2015-04-06 | publisher=Iberianature.com}}</ref>
 
Ebroja rrjedhë në [[Deti Mesdhe|Detin Mesdhe]] në mes të qyteteve të [[Barcelona|Barcelonës]] dhe [[Valencia|Valenciës]].
== Lidhje të jashtme ==
* {{Commonscat|Ebro river|Ebro}}
 
* [http://www.iberianature.com/material/ebro.html The River Ebro] (anglisht), e kërkuar për herë të fundit më 1 maj 2012
== Referencat ==
<references />
 
[[Kategoria:Lumenj në Evropë]]