Dallime mes rishikimeve të "Paraguaji"

458 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
{{KUTIAParaguai}}
'''Paraguaji''' ose '''Paraguaj''' ([[Gjuha spanjolle|spanjisht]] ''Paraguay''; zyrtarisht ''Republika e Paraguajit'', spanj. ''República del Paraguay'', në gjuhën indiane [[Guaraní]] ''Tetã Paraguái'') është një shtet pa dalje në det në [[Amerika Jugore|Amerikën Jugore]], i cili në lindje kufizohet nga [[Brazili]], në jug dhe në perëndim nga [[Argjentina]] dhe në veri dhe në perëndim nga [[Bolivia]]. [[Asunción]] është kryeqyteti.
 
== Historia ==