Ndryshimi mes inspektimeve të "Asunsioni"

63 bytes added ,  6 vjet më parë
v
qenka edhe më i gjatë, referenca vjen
v
v (qenka edhe më i gjatë, referenca vjen)
'''Asunsion''' ([[Gjuha spanjolle|spanjisht]] '''Asunción''', emri i plot ''La Muy Noble y Leal Ciudad de Nuestra Señora Santa Maria de la Asunción'', e përkthyer në shqip "ZojaQyteti më Fisnik dhe Besnik i Zojës JonëSonë Shën Mëria e Shëlbumit") është kryeqyteti i [[Paraguaji]]t në [[Amerika Jugore|Amerikën Jugore]]. Me 514.267 banorë është qyteti më i madh në vend (sipas shënimeve të vitit 2013).<ref>{{cite web | url=http://www.dgeec.gov.py/Publicaciones/Biblioteca/compendio%202013/Compendio%20Estadistico%202013.pdf | title=Compendio Estadístico | accessdate=2015-04-06 | language=es | date=2014-11 | publisher=Dirección General de Estadística, Encuestas y Censos | at=faqja 19 | format=PDF}}</ref>
 
Qyteti ndodhet në anën e majtë të lumit [[Paraguaji (lumi)|Paraguaj]], temperatura mesatare vjetore është 24,3&nbsp;°C, sasia e të reshurave 1.420&nbsp;mm, ndërsa klima është subtropike.<ref>{{cite web | url=http://worldweather.wmo.int/en/city.html?cityId=292 | title=World Weather Information Service - Asuncion | language=en | publisher=Worldweather.wmo.int | accessdate=2015-04-06}}</ref>