Dallime mes rishikimeve të "Asunsioni"

2.065 bytes added ,  6 vjet më parë
+kutia
(+ref)
(+kutia)
{{Qytet
'''Asunsion''' ([[Gjuha spanjolle|spanjisht]] '''Asunción''', emri i plot ''La Muy Noble y Leal Ciudad de Nuestra Señora Santa Maria de la Asunción'',<ref>{{cite web | url=http://www.goruma.de/Staedte/A/Asuncion/Kurzinfo.html | title=Asunción - La Madre de ciudades | language=de | accessdate=2015-04-06 | publisher=Goruma.de}}</ref> e përkthyer në shqip "Qyteti më Fisnik dhe Besnik i Zojës Sonë Shën Mëria e Shëlbumit") është kryeqyteti i [[Paraguaji]]t në [[Amerika Jugore|Amerikën Jugore]]. Me 514.267 banorë është qyteti më i madh në vend (sipas shënimeve të vitit 2013).<ref>{{cite web | url=http://www.dgeec.gov.py/Publicaciones/Biblioteca/compendio%202013/Compendio%20Estadistico%202013.pdf | title=Compendio Estadístico | accessdate=2015-04-06 | language=es | date=2014-11 | publisher=Dirección General de Estadística, Encuestas y Censos | at=faqja 19 | format=PDF}}</ref>
|Qyteti = Asunsion/i
|Gjuha vendase = Asunción
|Emri në gjuhën vendase = Asunción
|Lloji i vëndbanimit = Qytet
|Nofka = Nëna e Qyteteve<ref name="goruma"/>
|Flamuri_figura = Bandera de Asunción (Paraguay).png
|Flamuri_artikulli = Flamuri i Asunsionit
|Stema_figura = Escudo de Asunción (Paraguay).png
|Stema_artikulli = Stema e Asunsionit
|Pamje = Asuncion-capital.jpg
<!--Administrimi territorial-->
|Shteti = Paraguaji
|Distrikti = Distrikti i Kryeqytetit
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja = 117<ref name="compendio"/>
|Popullsia = 514.267<ref name="compendio"/>
|Dendësia = 4.395
<!-- Të dhëna-->
|Lartësia =
|Vendasit = Asuncena/Asunceno<ref>{{cite web | url=http://www.oxforddictionaries.com/definition/spanish/asunceno | title=Definitions of Asuncena/Asunceno | accessdate=2015-04-06 | publisher=Oxford Dictionaries | language=en}}</ref>
|Themelimi = [[15 gusht]] [[1537]]<ref>{{cite web | url=http://www.mca.gov.py/madre.html | title=Madre de Ciudades | language=es | accessdate=2015-04-06 | publisher=Faqja zyrtare e Komunës}}</ref> nga
|Zona Kohore = [[UTC-4]]
|Ora Verore = [[UTC-3]]
|Kodi Postal =
|Prefiksi =
|Targa e automjeteve =
|Aeroporti =
|Kryetari i Bashkisë =
|Asambleja rajonale =
|Partia udhëheqëse =
|WebFaqja = [http://www.mca.gov.py/ www.mca.gov.py]
|E-Posta =
|Harta_foto =
<!--Harta-->
|përshkrimi_harta =
|harta_gjerësi =
|harta =
|CoordAddon =
<!--Koordinatat Mënyra #1-->
| gjer_g= | gjer_m= | gjer_s= | gjer_dr =
| gjat_g= | gjat_m= | gjat_s= | gjat_dr =
<!--Koordinatat Mënyra #2-->
|gjerësi =
|gjatësi =
}}
'''Asunsion''' ([[Gjuha spanjolle|spanjisht]] '''Asunción''', emri i plot ''La Muy Noble y Leal Ciudad de Nuestra Señora Santa Maria de la Asunción'',<ref name="goruma">{{cite web | url=http://www.goruma.de/Staedte/A/Asuncion/Kurzinfo.html | title=Asunción - La Madre de ciudades | language=de | accessdate=2015-04-06 | publisher=Goruma.de}}</ref> e përkthyer në shqip "Qyteti më Fisnik dhe Besnik i Zojës Sonë Shën Mëria e Shëlbumit") është kryeqyteti i [[Paraguaji]]t në [[Amerika Jugore|Amerikën Jugore]]. Me 514.267 banorë është qyteti më i madh në vend (sipas shënimeve të vitit 2013).<ref name="compendio">{{cite web | url=http://www.dgeec.gov.py/Publicaciones/Biblioteca/compendio%202013/Compendio%20Estadistico%202013.pdf | title=Compendio Estadístico | accessdate=2015-04-06 | language=es | date=2014-11 | publisher=Dirección General de Estadística, Encuestas y Censos | at=faqja 19 | format=PDF}}</ref>
 
Qyteti ndodhet në anën e majtë të lumit [[Paraguaji (lumi)|Paraguaj]], temperatura mesatare vjetore është 24,3&nbsp;°C, sasia e të reshurave 1.420&nbsp;mm, ndërsa klima është subtropike.<ref>{{cite web | url=http://worldweather.wmo.int/en/city.html?cityId=292 | title=World Weather Information Service - Asuncion | language=en | publisher=Worldweather.wmo.int | accessdate=2015-04-06}}</ref>
== Lidhjet e jashtme ==
{{Commonscat|Asunción}}
* [http://www.mca.gov.py/ Faqja zyrtare e Komunës] (spanjisht)
 
== Referencat ==