Dallime mes rishikimeve të "Harta e Botës"

9 bytes removed ,  6 vjet më parë
U zëvendësua World-map-2004-cia-factbook-large-1.7m-whitespace-removed.jpg me World_map_2004_CIA_large_1.7m_whitespace_removed.jpg
v (Bot: Migrating 23 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q653848 (translate me))
(U zëvendësua World-map-2004-cia-factbook-large-1.7m-whitespace-removed.jpg me World_map_2004_CIA_large_1.7m_whitespace_removed.jpg)
 
[[Skeda:World- map- 2004-cia-factbook- CIA large- 1.7m- whitespace- removed.jpg|thumb|350px|right|Hartë Fizike e Botës (2004) me kufinj shtetërorë dhe kryeqytete]]
'''Harta e Botës''' është një [[Harta|hartë]] në të cilën paraqiten në proporcione apo përmasa të paramenduara sipërfaqja tokësore e [[Toka|planetit të tokës]]. Publikimi i një harte të tillë, për herë të par ishte bërë më 575 p.e.sonë nga [[Anaksimandëri]] i Miletit (610-546 p.l.K). Një hartë e mëvonshme është punuar nga [[Aristogora]] i Miletit në hekur që u përdor në luftat e Spartës me Persianët. Dikarhu ( 326-296 p.l.K) për herë të parë ven në hartë diafragmën - rrjetën e paraleleve dhe meridianëve. [[Erastoteni]] (276-196 p.l.K) bën matjen e parë të dimensionit tokësor dhe përdor projeksionin cilindrik ku paralelet me meridiane prehen me kënd të drejtë.