Dallime mes rishikimeve të "Filipi II i Maqedonisë"

përpunimi vazhdon...
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(në ditët e ardhshme do ta përmirësoj këtë faqe)
(përpunimi vazhdon...)
|Emri i plotë = Filipi II
|Mbretërimi = 359-336 p.e.s.
|Kurorëzim =
|Paraardhës = [[Perdikasi III]]
|Pasues = [[Leka i Madh|Aleksandri III]]
|Vendvdekja = [[Aigai]]
}}
'''Filipi II''' ([[Greqishtja e lashtë|greqisht e lashtë]] ''Fílippos V''' Φίλιππος Β'; lindi rreth [[382 p.e.s.]]; vdiq [[336 p.e.s.]] në ''Aigai'') ishte nga viti 359 deri në vitin 336 p.e.s. mbret i [[Maqedonia e lashtë|Maqedonisë së lashtë]] dhe i ati i [[Leka i Madh|Lekës së Madh]].
'''Filipi II i Maqedonisë''' jetoi në vitet 382-336 para Krishtit. Ai ishte mbret Grek i Maqedonisë nga 359-336 para Krishtit. Ishte babai i Aleksandërit të madh dhe Filipit të III.
 
Pas luftimeve dekadash kundër [[Ilirët|ilirëve]], [[Trakët|trakëve]] dhe qyteteve greke, ai e ngriti Maqedoninë në fuqinë epërore në [[Greqia e lashtë|Greqinë e lashtë]]. Pas një fitoreje ndaj [[athina]]sve dhe [[teba]]sve në [[Beteja e Heronejës|Betejën e Heronejës]] në vitin 338 p.e.s., Filipi e bashkoi botën e shteteve greke në [[Lidhja e Korintit|Lidhjen e Korintit]], hegjemoni i së cilës ai vetë u la të zgjidhet. Suksesshmëritë e ushtrisë maqedonase nën të birit dhe pasuesit të tij Leka u bazuan thelbësisht në reformën ushtarake që ndërmori Filipi II.
 
== Jeta ==