Dallime mes rishikimeve të "Athina"

49 bytes added ,  7 vjet më parë
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
 
=== Etimologjia e emrit ===
{{Pa referenca}}
 
{{Hulumtim vetjak}}
{{Vini Re!}}
Athina (A Then, E thena, Eshte Thene = Mencuria) është emër me origjine pellazgo ilire[Cito burimet] që vjen nga banoret e vjetër të qytetit që ata themeluan. Këtë emër ata ia dedikuan perëndisë Athina e cila në vetvete mbarte dije dhe mençuri. Akropoli i cili është simboli historik i Athines është i rrethuar nga muri i cili quhet pellazgion. Një mur i njëjte persa i përket mënyrës se ndërtimit është gjetur edhe në veriun e Shqipërisë, në zonën e Tre fushave (Tropojës), dhe kjo tregon gjeografinë e popullsisë pellazgo ilire shume shekuj me pare.