Ndryshimi mes inspektimeve të "Romët"

74 bytes added ,  5 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Rejected the last text change (by 109.69.163.125) and restored revision 1432760 by Aldnonymous)
v
[[File:Flag of the Romani people.svg|thumb|225x225px|Flamuri i romëve.]]
'''Romët''' janë një grup etnik që jeton kryesisht në Evropë, dhe ka prejardhjen nga nënkontinenti indian. Në [[Evropë]] njihen gjerësisht dhe me emertimin ''ciganë''. Gjuha e tyre është gjuha rome, e cila është gjuhë indoevropiane dhe ka ngjashmëri me gjuhët e sotme të folura në zonën e veriut të [[India|Indisë]] dhe lindjes së [[Pakistan]]it.