Dallime mes rishikimeve të "Bedri Gjinaj"

491 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(ref.)
No edit summary
'''Bedri Gjinaj''', ([[21 maj]] [[1913]], [[Mitrovicë]], - maj [[1945]]), ka qenë mësues dhe atdhetar i shquar shqiptar. <ref>Hajrizi H. Fazli (2014), ''Bedri Gjinaj- mësues dhe atdhetar i shquar ( monografi)'', Libri Shkollor, Prishtinë ISBN 987-9951-07-997-6</ref>
 
==Dekorata==
 
Bedri Gjinaj është në mesin e e mësuesëve të dekoruar nga Presidenti I Shqipërisë, Dr. Sali Berisha, me Dekretin Nr. 811. Dt. 11 prill 1994, me motivacion se hapën ose shërbyen në shkollat shqipe në Shqipërinë veriore e Lindore jashtë kufijve politik të viti 1913 të Shtetit Shqiptar në vitet 1941-1944.<ref>Hajrizi H. Fazli, Bedri Gjinaj- mësues dhe atdhetar i shquar ( monografi), Libri Shkollor, Prishtinë 2014 ISBN 987-9951-07-997-6, faqe 411.</ref>
==Referenca==
<references />